Çok az kişi başvuruyor. Birçok kişi nasıl başvurulduğunu bilmiyor. İşte iki emekli maaşı birden almanın yolu

ÇİFT MAAŞ NASIL ALINIYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalının vefatı durumunda geride kalanları güvence altına alabilmek adına emekli aylığı bağlamaktadır. Bu aylıktan faydalanabilmek için ölen kişinin belirli prim gün sayısını doldurmuş olması beklenir. Eşinden vefat edenler dul maaşı alabilir. Üstelik bu hak hem kadınlara hem de erkeklere tanınmıştır. Dikkat edilmesi gereken ise dul aylığı alanlar tekrar evlenirse maaş kesilir.

ÜÇ MAAŞ NASIL ALINIYOR?

Eşinin ölümünden sonra dul aylığı alan ve kendi emekli maaşı bulunan kadınlar, babalarının vefatından sonra yetim aylığı da alma hakkına sahip olabilirler. Bu durumda kişinin alabileceği maaş sayısı üçe çıkacaktır. Maaşların farklı sigorta sistemlerine bağlı olması önemlidir.

Örneğin; Bağ-Kur emeklisi bir kadın, SSK’lı eşinden dul aylığı ve Emekli Sandığı’ndan emekli babasından yetim aylığı alabilir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvurularını yaparak çift maaş almak isteyen kişilerin, SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru için öncelikle ölüm aylığı talep belgesi doldurularak kuruma iletilmeli ve nüfus cüzdanı da başvuru için gereken tek evrak olarak sunulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x