Emekli Maaşında Gözden Kaçan Ayrıntı! Siz de Hata Yapmayın… İşte Detaylar

Emekli maaşlarına yapılan son zamla birlikte en düşük emeklinin maaşı 10 bin TL oldu. 2024 Ocak ayı itibarıyla, emeklilere yapılan zam artışları sonrası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sisteme yüklenen yeni verilerle vatandaşlar, alacakları maaş miktarını hesaplamaya başladı bile.

Emeklilik şartlarını tamamladıklarını düşünen birçok vatandaş, hesaplamalardaki küçük hatalar sebebiyle beklenmedik sonuçlarla karşılaşabiliyor.

SGK’nın sunduğu hesaplama ekranı sayesinde, emekli olduktan sonra alınacak maaşlar hesaplanabiliyor. Ancak, emekli aylığını hesaplarken yapılan bazı hatalar, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Gelelim bu noktalara…

E-Devlet

EMEKLİ MAAŞI HESAPLARKEN YAPILAN HATALAR

Hesaplama ekranına gidildiğinde, o günün şartlarına göre bir hesaplama yapıldığı ve emekli olunduğu gün, o tarihteki şartlara göre hesaplamanın gerçekleştiği belirtiliyor.

Şubat ayında yaptığınız sorgulamada 2023 yılında yapılan zamlara yer verilmiyor. Bunun sebebi ise siz 2024 yılında emekli olma planlamasına bakıyorsunuz.

2023 yılında çıkan rakama yüzde 49.25 eklemek hatalı hesaba yol açıyor. 2023 yılında çıkan rakamdan o yıla ait güncellemeleri çıkartmanız gerekiyor.

Örneğin, 2023 yılında yapılan zamlar, 2024 yılında emekli olmayı planlayan bir kişinin hesaplamasında dikkate alınmıyor olabilir. Yapılan zamlar ve güncellemeler, emekli maaşları üzerinde önemli etkilere sahip. Emekli aylıklarında 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası dönemler için farklı aylık bağlama oranları ve farklı güncellemeler ile maaş belirleniyor.

Emekli maaşını belirleyen en önemli detay ise sizin SGK’ya bildirilen brüt maaşınız. Bu durumda kazançlarınız ne kadar yüksekse emekli maaşınız da ona göre yüksek hesaplanıyor. Çalışma hayatı boyunca asgari ücret alan birisinin emekli maaşı da düşük hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x