Hamas’ın geniş ağı ortaya çıktı: İsrail askerlerinin ağzı açık kaldı!

İsrail ordusu Gazze-Mısır sınırı boyunca Hamas’ın gelişmiş yer altı altyapısını sergileyen çok seviyeli tünellerden oluşan geniş bir ağı ortaya çıkardı. Üç farklı seviyede bulunan tünellerin yer aldığı bu keşifle ilgili İsrail basını “Askerlerimizin ağzı açık kaldı” ifadesini kullandı

Israel Hayom gazetesinin hazırladığı özel bir rapor, Gazze’den Mısır’a geçen düzinelerce tüneli ortaya çıkaran yakın tarihli bir keşfe ışık tutuyor. Bu tünellerden bazılarının üç katlı olduğu belirtilirken Hamas’ın içeride hava dengesini sağlamak için oksijenleri boruyla taşıdığı bir sistem kullandığı ifade edildi.

Gelişmiş üç katlı tünel ağı İsrail’in değil Mısır’ın da haberi olmadan gelişti. Kaynaklar tünellerin Gazze’den başlayarak Mısır’a ulaştığını ifade ediyor. İsrail ordusu ise benzer tünellerin olacağını düşündüğü için tünelin etrafını kazarak genişletiyor. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli bir yetkili Gazze’den Mısır topraklarına uzanan üç katlı tünellerin keşfedildiğini doğruladı.

Yaklaşık üç hafta önce Washington Post, İsrail’in Philadelphi Koridoru (Mısır sınırı) boyunca Mısır’a geçen 20 tünel tespit ettiğini ve IDF’nin bunlardan 14’ünü yok ettiğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x