Mt. Gox Kabusu: 5 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Altcoin Ödenecek!

Yakın tarihli bir gelişmeye göre, 2014 yılında büyük bir saldırıya uğrayan ve şu anda faaliyette olmayan Bitcoin (BTC) borsası Mt. Gox’un iyileşme sürecini denetleyen kayyum Nobuaki Kobayashi, alacaklılara umut verici güncellemeler yayınladı. Kayyum, 21 Kasım’da 2023’te nakit olarak başlaması ve 2024’e kadar uzanması beklenen geri ödemelerin başlayacağına işaret eden e-postalar göndermeye başladı. İşte detaylar…

Mt. Gox, alacaklılara ödeme yapmaya başlayacak

Sosyal medyada yer alan haberlere göre, çok sayıda borsa alacaklısı ve çeşitli geri ödeme türleri zaman çizelgesinin uzamasına katkıda bulunuyor. Kayyum Kobayashi, sürecin karmaşıklığı nedeniyle geri ödemelerin 2024 yılına kadar devam edeceğini vurguladı. Duyuru, 22 Kasım’da rehabilitasyon kayyumu tarafından alınan 7 milyar Japon yeni (47 milyon dolar) tutarındaki itfa ile aynı zamana denk geldi. Alacakların geri ödenmesini finanse etmeyi amaçlayan bu itfa, vakıf varlıklarını 8.8 milyar Japon Yeni, yani yaklaşık 59 milyon dolar olarak bıraktı.

Başlangıçta Ekim 2023’e kadar tamamlanması planlanan geri ödeme son tarihi Eylül 2023’te resmi olarak Ekim 2024’e taşındı. Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox 2014 yılında çökmüş, 850.000 BTC’sini bilgisayar korsanlarına kaptırmış, bunun sonucunda da ticaret askıya alınmış ve ardından iflas koruma başvurusu yapılmıştı.

Bitcoin, BCH ve daha fazlası: Ödenecek miktarlar neler?

Kobayashi’den gelen son e-posta, alacaklılara yıl içinde nakit geri ödemelerin başlatılması için çaba sarf edildiği konusunda güvence verdi. Bununla birlikte, önemli sayıda Mt. Gox alacaklısı göz önüne alındığında, geri ödemelerin 2024 yılına kadar uzaması bekleniyor. Kobayashi, bireysel alacaklılar için özel zamanlama belirsizliğini koruyor. Onlara talep dosyalama sistemindeki geri ödeme durumunu kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Kripto gazetecisi Colin Wu tarafından elde edilen bilgilere göre, önümüzdeki haftalarda ve aylarda alacaklıların 142.000 Bitcoin (BTC), 143.000 Bitcoin Cash (BCH), 69 milyar Yen ve diğer varlıkları alması bekleniyor. Özellikle, etkin ödeme yöntemlerine sahip alacaklılara geri ödemeler için öncelik verilecektir.

Mt. Gox, 850 bin BTC kaybetmişti

Mt. Gox geri ödemelerini çevreleyen beklentiye rağmen, endişeler devam ediyor. Bilgisayar korsanlarına yaklaşık 850.000 BTC kaybeden borsa, sonuncusu 31 Ekim 2024’e uzatılan geri ödeme tarihlerinde çok sayıda gecikmeyle karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, iade edilen Bitcoin’lerin piyasa üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişelerini dile getirerek, aşağı yönlü baskı ve potansiyel satış riskine işaret ettiler.

FTX’in haftalık 100 milyon dolar değerinde kripto parayı elden çıkarma planları ve ABD hükümetinin Silk Road karanlık web pazarından ele geçirdiği yaklaşık 40.000 BTC’yi satması da dahil olmak üzere daha geniş kripto alanında da benzer endişeler dile getirildi. Mt. Gox geri ödemeler için ilk adımları atarken, kripto topluluğu piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel etkileri yakından izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x